As further details become available they will be posted at
http://ttuemergency.blogspot.com/

Alumni Award Recipients

View videos of award recipients.

Distinguished Alumnus

Outstanding Young Alumnus

Outstanding Service

Outstanding Philanthropy

Award Year

Recipient Name

2018

Walter Derryberry

Scott Stallings

Dick Murphy

Ottis Phillips
John Rose



Award Year

2014 2015 2016 2017

College/School

Recipient Name

Agriculture & Human Ecology Jerry Bellar Jeff Plant Davis Watts Melinda Stone Keifer
Arts & Sciences Bob Luna Bill and Mary Moran Marc Norman Calvin & Nelia Kimbrough
Athletics Tom Pemberton Ed Henley Gail Fields Randy G. Darcy
Business Grady Williams Charlie Hawkins Charlotte Malone Swafford Paul Korth
Education Dr. Mark Heinrich Grant Swallows Jim & Barbara Greeson
Engineering David Wright Lamar Dunn Trudy Harper Lynne E. Parker
Interdisciplinary Studies Danny Brooks Craig Watson Cyndy Moore Humble Tammy Hatfield Boles
Nursing Dr. Steve Talbert Anne Floyd Koci Karen Ford Joyce Abbye Solis


Award Year

2011 2012 2013

College/School

Recipient Name

Agriculture & Human Ecology Jackie Ramsey Charlene Mullins* Katie Cartwright
Arts & Sciences William Vaden Phillip Bertram Lamar Parker
Athletics Ottis Phillips
Business Ann Massey Bonnie McIntyre Jimmy Mackie
Education Pitt Derryberry Carolyn Livingston Elois & Judy Grooms
Engineering Robert Gower Clayton Clem Chris Privon
Interdisciplinary Studies Ronald Tiller Pepper Owens Mike Lane


Year

Award Year

2008 2009 2010

College/School

Recipient Name

Agriculture & Human Ecology Dana Dukes York Kevin Brown Barbara Jared
Arts & Sciences Charles Chitwood Jackie Corbin Mike Winchester
Business L.O. "Buzz" Heidtke John Hoskins Mike Ingram
Education Gary Nixon Connie Smith Don Jackson
Engineering Dudley Garner E. Ray Morris Barry Wilmore
Interdisciplinary Studies Rodney Atkins Casey Benjamin Kent Johnson


Distinguished Alumnus

Outstanding Young Alumnus

Outstanding Service

Award Year

Recipient Name

2007

Richard Kinsolving

2006

Allen Atkins

Art Blanchford

Chuck Cagle

2005

M. Dianne Murphy
Terry W. Warren

Donald D. Viar
Stephen Arnette

Lem and Donna McSpadden

2004

Richard M. Smith
Dr. S. Richard Turner

Scott Edwards
David Alan Smith

Jim Hicks
So. Middle Tenn. Chapter
of the TTU Alumni Assoc.

2003

U.S. Representative Lincoln Davis
Rear Admiral Vinson E. Smith

Dr. Kenyon Wilson
Paula Flowers

Drue Huffines
Dr. Tom Lawrence

2002

James R. Laycock
Mary Patterson

Stephen R. Shaw

Mattie Sue Cooper*
Ruth L. Golden*
Bill Harper

2001

Jimmy Bedford*
Dr. W.J. Julian*

Dr. Daniel Bardayan

Howell Bush*
Eldon Leslie
Gary Sasser

2000

Helen King Cummings

James Peters
John Rose

Wendell* & Frances Long
Virginia Plummer*

1999

Dr. John Clayton
Johnny Hayes*
Allen McCampbell

James Harris

Carl Edwards*
Louis & Virginia Johnson*
James & Elizabeth Murphy*

1998

Judith Jeffers Davis
Dewitt Ezell

Sandra Dudley

Joe Albrecht
Jean & Bobby Davis

1997

Dr. Roger Crouch

Matt Bulow

C.P. Snelgrove*

1996

Tommy Lynn*

David Cooley
Stephanie Richardson

Margaret Prescott*

1995

Dr. W. James Fleming
Dr. Barbara Burch Fleming

Alicia Brahmstedt Mueller

Jimmy Mackie
Elizabeth Ellis Taylor*

1994

Tommy Chisholm
Carolyn Lee

Dr. Jeffery Boles
Michael MacIndoe

Ed Hooper*

1993

Earl McDonald*
Dr. James L. Snelgrove

Karen Ford Joyce
Rebecca R. Magura

Dr. Robert T. Swindell*

1992

C. Stephen Lynn
Dr. Larry F. Thompson

A.C. Clark
Mary Elizabeth Brown*

1991

General Carl Stiner
Harry C. Stonecipher

Brian D. White

Senator Tommy Burks*

1990

Bryant Benson*
W. Clyde Hyder*

Vesper Cameron Judd
Steven Mark Wilson

Gary Weatherford
Martin Medley

1989

Donald Elkins*

James Darren Jones
Rhedona Rose

J. Allen Ray

1988

Euclid C. Moore*

John Dodson
Martin L. Pierce

James K. Morton
Dr. William Baker

1987

Dr. Ronald C. Marston

V. Dwight Henry
Andy G. Landers

Leonard Alvin Allen
R. Vaughn Howard
Donna Porter

1986

James H. Geer

Betty Rhea Brown
John O. Cohea
David W. Swindle, Jr.

Jerry D. Cantrell
Donald E. Nichols*

1985

H. LeRoy Henderson*
William M. Leech*

Mark A. Odom
Debra Ann Vaden

Robert W. Fidler

1984

James Seay Brown, Sr.*
Douglas F. Powers*

James W. Werner*
James Davis Range*

1983

Dr. Michael Glasscock III
Brig. Gen. Bruce R. Harris

James K. Lancaster
Arthur J. Langlois*
Ben Rechter

1982

William Albert Goodwin*
Brig. Gen. Thurman Rodgers

Hon. Joe L. Evins*
Fred Roberson*

1981

Dr. Ray Kinslow*
Dr. James Marchand

Charles R. Miller, Jr.
Noble Cody*
Hazel Wall*

1980

Mary Della Roberson*
Dr. William Powell Hutcherson*
Barbara Wright McConnell
Martha Brown Olsen Larkin
Willis J. Huddleston*

1979

Mary Carolyn Rose*
Robert L. Shannon, Jr.*

1978

Dr. William Clark Francis*
Mary Alice England Little*

1977

Agnes Knight Campbell*
Joe E. Lancaster
Dr. Wallace Prescott*

1976

Trumbull Blake*
John Willie Cooley
William Lewis Jenkins
Dr. W. Eugene Mayberry
Dr. W. Lawrence Parks*

1975

Dr. Kenneth Jernigan*
Edward Norman*

* Deceased